Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s úspěšnou plavkyní Lucií Leišovou z plaveckého klubu PK Příbram.

1) Můžete nám ve stručnosti shrnout historii PK Příbram?
                 Plavecky klub Příbram pracoval již od roku 1977 pod TJ Jiskra ODPM Příbram, od které se v roce 1990 oddělil jako samostatné občanské sdružení. Patří tak k nejstarším klubům v celé Příbrami.Zakládajícím a dodnes vrchním trenérem je Jaroslav Mašek.
2) Kolik členů má v současnosti PK Příbram? Jaká věková skupina je nejvíce zastoupená?
                 V současnosti je nás kolem 220, od těch úplně nejmladších (6-8 let) až po dospělé plavce. Denně trénuje v bazénu kolem 120 dětí. Nejvíce zastoupeny jsou mladší ročníky, protože další postup v klubu záleží hlavně na ochotě na sobě pracovat a také na lásce ke sportu, proto se později skupina trochu zúží.
3) Jaká je dolní a případně horní věková hranice pro vstup do PK Příbram? Vyžadujete od případných zájemců nějaké speciální schopnosti?
                 Samozřejmě ideální je věk co nejnižší, naše nejmladší družstvo má členy okolo 5 let, ale osobně si myslím, že záleží na vztahu dítěte k vodě a také na jeho talentu. Za skutečně nejvyšší hranici považuji v plavaní věk 10 let. Speciální vstupní kritéria nemáme, zda dítě má nebo nemá talent se pozná až v pozdějším výcviku.
4) Můžete ve stručnosti popsat průběh a dávkování tréninků?
                 Tým A (plavci 13 let a starší) trénuje každý den od 16 do 18 hodin + úterý, středa, pátek ráno od 6 do 7:15. Součástí tréninku je také suchá příprava a 2x do roka soustředění. Za odpolední trénink je běžná kilometráž okolo šesti kilometrů, za ranní tak 3,5 kilometrů. Obsah tréninku se podle části sezóny dělí na objemovou (vytrvalostní a těžkou) část, a na část předzávodní, kdy jsou tréninky lehčí a plavci ladí formu na závody.
Lucie Leišová
5) V čem se liší trénink těch nejmenších v porovnání s tréninkem dorostenců?
                 Ti nejmenší trénují 2-3x do týdne, a to jednu hodinu.  Důraz je kladen hlavně na rozvoj techniky a citu pro vodu. U dorostenců je trénink spise objemový a rychlostní
6) A co časová náročnost? Máte při této intenzitě tréninků ještě čas na další koníčky?
                 Plavání patří mezi sporty velmi časově náročné, takže na další koníčky je jen velmi málo času.
7) Jaká je finanční náročnost spojená s plaváním?
                 Finanční náročnost je poměrně značná, zvláště kvůli závodním plavkám, které vyjdou třeba i na 8000 korun. Ovšem co se týká členských příspěvků, PK Příbram má jedny z nejnižších příspěvků v ČR.
8) Vy se už plavání věnujete mnoho let. Jak z dlouhodobého hlediska hodnotíte vstup a samotné působení v PK Příbram?
                 Plavat jsem začala ve svých 6 letech a ihned jsem věděla, že u plavání zůstanu. Postupně jsem si prošla všechna družstva, než jsem ve 12 letech začala plavat v A týmu. Svůj domovský klub mám velmi ráda, naučil mě vše, co umím. Z mého pohledu se klub o své plavce se stará velmi dobře.
9) V brzké době se prý chystáte přeplavat Gibraltarský průliv. Jak vás to napadlo a kdy se pokus o přeplavání Gibraltaru uskuteční?
                 Svůj plán překonat Gibraltarskou úžinu beru jako zpestření sezóny a obrovskou výzvu. Svůj pokus uskutečním na začátku července.
10) Jaké jsou vaše největší individuální úspěchy v plavání?
                 Za své největší úspěchy považuji asi bronz z mítinku ČP v dálkovém plavání, medailová umístění na ISSM ve Freibergu a několik finálových účastí na ZMČR 2013.
11) A co úspěchy ostatních členů PK PB? Můžete jmenovat ty nejtalentovanější členy, ať už z minulosti nebo ze současnosti?
Plavání
                 Nejvýraznější osobností je zcela určitě Jana Pechanová, olympionička a medailistka z vrcholných světových i evropských soutěží. Také Rostislav Vítek, dálkový plavec a pokořitel kanálu La Manche. Ze současných talentů bych určitě zmínila Ondřeje Topiče, dorostence a medailistu ze čtyřech posledních MČR. Další výrazné talenty máme v kategorii ml. žáků a to konkrétně Davida Bálka, ročník 2004 a Kateřinu Laňkovou, ročník 2003, kteří zatím nemají ve svých ročnících konkurenci a to ani na republikových soutěžích, dále můžu jmenovat kromě Topiče ještě Tomáše Zikmunda, Jana Bartůňka, Ivetu Fairaislovou, Lucii Furchovou, Karolínu Karnošovou a další. Myslím, že za zmínku stojí i oddíl Moderního pětiboje, který je pod PK Příbram.
12)  Co byste vzkázala případným zájemcům?
                 Ať se nebojí a přijdou se k nám kdykoliv přihlásit. Plavání je skvělý sport, který dává do života jen to nejlepší.
13) Kde vás mohou případní zájemci kromě osobní návštěvy kontaktovat?  
                 Zájemci nás mohou kontaktovat na internetových stránkách www.pkpribram.cz, kde jsou nejen informace o klubu, ale také kontakty na jednotlivé trenéry.